13 października 2019 roku został uruchomiony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych. Rejestr jest jawny i nieodpłatny. Informacje o beneficjentach rzeczywistych są dostępne dla każdego online.
Kto jest beneficjentem rzeczywistym spółki?
Beneficjentem spółki jest osoba fizyczna/osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych za beneficjentów rzeczywistych uznaje się m.in. osoby posiadające więcej niż 25% udziałów. Do rejestru należy w szczególności zgłosić informacje o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu. W przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu za beneficjenta rzeczywistego, uznaje się osoby sprawujące wyższe stanowiska kierownicze.
Termin na dokonanie zgłoszenia
Spółki już istniejące, wpisane do KRS przed dniem 13 października 2019 r., powinny zgłosić informację o swoich beneficjentach rzeczywistych w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów tj. do dnia 13 kwietnia 2020 r. Nowe podmioty gospodarcze mają obowiązek wskazania beneficjenta rzeczywistego w terminie 7 dni roboczych od dnia wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, a nie od otrzymania postanowienia o wpisie, 7-dniowy termin obowiązuje również w przypadku każdej zmiany danych spółki.
Podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia
Obowiązek zgłaszania do rejestru informacji o swoich beneficjentach rzeczywistych mają:
- Spółki jawne
- Spółki komandytowe
- Spółki komandytowo-akcyjne
- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- Spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
W jaki sposób dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenie dokonywane jest za pośrednictwem strony internetowej: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Zgłoszenie powinno być dokonane przez osobę uprawnioną do reprezentacji spółki i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Kara za opóźnienie
Na spółkę, która nie zgłosiła informacji o beneficjentach rzeczywistych w wymaganym terminie może być nałożona kara do 1 000 000 złotych.
***
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.
Laura Hertman