Aktualności
Kancelarii prawnej
Loewen Legal Hub

9 września 2022

#PiątekzLoewen: Blockchain w rejestrze akcjonariuszy?

Zgodnie z art. 328(1) § 3 K.s.h. rejestr akcjonariuszy może być prowadzony w formie rozproszonej i zdecentralizowanej bazy danych (DLT). Czy technologia DLT (blockchain) pasuje do rejestru akcjonariuszy?

CZYTAJ WIĘCEJ
6 września 2022

Artur Zawadowski dołącza do Loewen

Artur Zawadowski, jeden z najlepszych specjalistów w Polsce zajmujący się restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz doradztwem w zakresie prawa rynków finansowych, dołącza jako of counsel do zespołu Loewen.

CZYTAJ WIĘCEJ
26 sierpnia 2022

#PiątekzLoewen: “Podział w dół”, czyli czego brakuje w przepisach K.s.h.

Czego brakuje w aktualnych przepisach K.s.h. o transformacji (połączenie, podział i przekształcenie) spółek handlowych? Podziału spółki w ten sposób, że akcje/udziały spółki dzielonej trafią do spółki zależnej od spółki dzielonej, a nie do wspólników („podział w dół”).

CZYTAJ WIĘCEJ
19 sierpnia 2022

#PiątekzLoewen: Czy da się przeprowadzić walne zgromadzenie spółki akcyjnej bez otwartego rejestru akcjonariuszy?

Zapraszamy na cotygodniowy odcinek cyklu “Piątek z Loewen”. Tym razem publikujemy rozważania na temat problemu: czy możliwe jest zwołanie WZA w spółce która nie ma otwartego rejestru akcjonariuszy? Na pierwszy rzut oka może wydawać się to niemożliwe, ale Szymon Kaczmarek ma inną, ciekawą teorię na ten temat. Zachęcamy do lektury!

CZYTAJ WIĘCEJ
1 sierpnia 2022

“SpidersWeb+”: Dziś dzieci w sieci są gwiazdami mimo woli. Jutro będą pozywały rodziców. Komentarz Mateusza Janiona

Portal SpidersWeb+ pochylił się nad zjawiskiem sharentingu, czyli nadmiernego publikowania przez rodziców wizerunków dzieci np. na Instagramie czy w innych kanałach społecznościowych. Podobnym problemem jest wykorzystywanie prywatności małych dzieci w publikacjach np. prasy brukowej. Mateusz Janion, adwokat z Loewen Legal Hub skomentował aspekty prawne takich sytuacji – wskazując gdzie “bezbronna prywatność” małych dzieci może być często naruszana.

CZYTAJ WIĘCEJ
19 lipca 2022

Pułapki Portalu Rejestrów Sądowych

Podsumowując rok funkcjonowania obowiązku składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, możemy śmiało potwierdzić, że postępowanie rejestrowe stało się prostsze i bardziej intuicyjne, jednak jak pokazuje praktyka – nie jest rozwiązaniem idealnym. Wątpliwości może budzić na przykład fakt, iż dostęp osób postronnych do szczegółowych danych osobowych od czasu prowadzenia akt rejestrowych w postaci elektronicznej jest znacznie ułatwiony. Wątpliwości nasuwa również kwestia doręczeń korespondencji z sądu za pośrednictwem PRS.

CZYTAJ WIĘCEJ
30 czerwca 2022

Newsletter KRS – jak to działa?

Newsletter KRS –  nowa usługa Portalu Rejestrów Sądowych już działa i pozwala na monitorowanie zmian dotyczących podmiotów w ramach informacji obsługiwanych przez system KRS. Dzięki subskrypcji będziemy mogli otrzymywać informacje mailowe o zmianach w KRS podmiotów, które nas interesują. Zgodnie z założeniami ustawodawcy nowe narzędzie PRS ma przeciwdziałać procederowi kradzieży spółek.

CZYTAJ WIĘCEJ
9 czerwca 2022

“Rzeczpospolita”: Co oznacza zastąpienie WIBOR stawką ON? Artykuł Szymona Kaczmarka

Szymon Kaczmarek, partner zarządzający Loewen Legal Hub na łamach dziennika “Rzeczpospolita”: W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia kredytobiorców, którzy w coraz większym stopniu odczuwają podwyższenie stopy WIBOR. Jedną z propozycji pakietu jest „narzucenie” – jak to określił premier – „posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku bankowego depozytów overnight”. Co to oznacza i w jaki sposób ma się to wydarzyć?

CZYTAJ WIĘCEJ
17 maja 2022

(R)ewolucja w KRS – subskrypcja online od 21 czerwca

21 czerwca 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która przewiduje wprowadzenie do Portalu Rejestrów Sądowych nowej funkcjonalności automatycznie informującej użytkowników o:

  • zarejestrowaniu nowej sprawy w systemie lub
  • dokonaniu wpisu w rejestrze przedsiębiorców.
CZYTAJ WIĘCEJ
31 marca 2022

Wyznaczanie terminów WZA – darmowe narzędzie od Loewen Legal Hub

Loewen Legal Hub udostępnił bezpłatny kalkulator pozwalający w prosty sposób wyliczyć przewidziane przepisami prawa terminy związane ze zwoływaniem Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy. Narzędzie jest dostępne na stronie www.terminywza.loewen.pl

CZYTAJ WIĘCEJ