Ustawa z 9 stycznia 2020 r. jest nowelizacją wcześniej przyjętych nowelizacji ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tj.: 1) ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw oraz 2) ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Głównym przedmiotem nowej ustawy nowelizującej jest wprowadzenie do procedury cywilnej wyspecjalizowanych sądów w zakresie własności intelektualnej. Przy okazji Ustawodawca zdecydował się na przesunięcie o rok wejście w życie przepisów o elektronizacji KRS i PSA.
Przypomnijmy, zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw akta rejestrowe wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców miały być prowadzone wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Akta te miały być dostępne za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wszelkie wnioski o wpis do rejestru przedsiębiorców miały być składane również za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Natomiast na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, do Kodeksu spółek handlowych miał zostać wprowadzony nowy typ spółki handlowej – Prosta Spółka Akcyjna. PSA miała być głównie wykorzystywana przez start-upy, poprzez uelastycznienie i ułatwienie zasad jej prowadzenia.
W uzasadnieniu do ustawy z 9 stycznia 2020 r. brakuje wyjaśnienia powodów przesunięcia o rok ww. rozwiązań (uzasadnienie projektu dostępne jest tutaj). Można jedynie się domyślać, że urzędnicy nie byli przygotowani na wejście ww. przepisów w tym roku. Na małą rewolucję w KRS i Prostą Spółkę Akcyjną trzeba będzie czekać więc jeszcze rok.
***
W przypadku pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.
Szymon Kaczmarek
Adwokat/Wspólnik