12 czerwca 2021

Praktyka w kancelarii prawnej. Stereotyp a realne obowiązki praktykanta

Na pewno wiele osób zastanawiających się, jak wygląda praktyka w kancelarii prawnej, słyszało o stereotypie „parzenia kawy”. Otóż nic bardziej mylnego! Praktykant wykonuje sporo ciekawych zadań, które nie mają nic wspólnego z kawą. 

Obowiązki praktykanta 

Moim głównym zadaniem w kancelarii Loewen jest pomoc prawnikom w bieżących sprawach, co zazwyczaj obejmuje:

  • researche  prawne, 
  • przygotowywanie pism procesowych oraz projektów umów – nierzadko też ich tłumaczenia,
  • stały kontakt z sądami, urzędami oraz różnymi instytucjami. 

W każdej z tych czynności mogę liczyć na ich wsparcie, cenne rady i wskazówki. 

Nie bez znaczenia jest czas, podobnie jak prawnicy – muszę wykonywać powierzone mi zadania w terminie.

Doświadczenie – nie błąd!

Praktyka stanowi doskonałą okazję do zdobywania wiedzy prawniczej, szczególnie że po  każdym ukończonym zadaniu dostaję informację zwrotną. Poprzez możliwość omówienia wykonywanych zadań wiem, jakich błędów nie popełniać i jak efektywniej pracować w przyszłości. Ważne, by każdy błąd traktować jako cenne doświadczenie.

Budowanie świadomej ścieżki kariery

Jak praktyka w kancelarii prawnej przekłada się na przyszłość? Podejmując praktykę w kancelarii prawnej, stykam się z koniecznością rozwiązywania różnego rodzaju spraw. Dzięki temu mogę określić, które z dziedzin prawa są dla mnie najbardziej interesujące i od początku świadomie budować swoją ścieżkę kariery. 

Takie doświadczenie ma istotne znaczenie przy wyborze tematu pracy magisterskiej, specjalizacji oraz podjęciu decyzji o aplikacji.

Kilka rad od praktykantki

Dla mnie praktyka w kancelarii prawnej to szansa na obycie się ze środowiskiem prawniczym, nawiązanie cennych kontaktów oraz udział w interdyscyplinarnych projektach. 

Praktykując w kancelarii Loewen, nie tylko zdobyłam wiedzę prawniczą, ale również umiejętność pracy w zespole oraz organizacji pracy. 

Jakie zatem mogę dać rady osobom rozważającym odbycie praktyk w kancelarii prawnej? Warto być odważnym! W znacznej mierze, to od naszego zaangażowania oraz chęci zdobywania wiedzy zależy, jak będzie wyglądał przebieg praktyk.

Laura Hertman, praktykantka prawna w Loewen Legal Hub